Wypisz 7 przykładów zastosowania zwierciadeł płaskich

Pobierz

Opracowanie i multimedia: Politechnika Warszawska - Wydział Fizyki.Zwierciadło płaskie, wklęsłe i wypukłe - zadanie nr 2.. - lustro na drodze w miejscach o ograniczonej widoczności.. Schemat przedstawia padanie wiązki świetlnej na zwierciadło płaskie.. Tak, więc w zwierciadle płaskim obraz przedmiotu jest: - pozorny, czyli został utworzony przez przedłużenia promieni świetlnych.. Jest to także zwierciadło.. c) powstawanie zwietrzeliny.. Wprowadzenie Przeczytaj Symulacja interaktywna Sprawdź się Dla nauczyciela.. Następnie wykonaj rysunek Podpisz.. Zapewne nie raz zdarzyło ci się przeglądać w bombce choinkowej.. Zwierciadło płaskie jest najprostszym rodzajem zwierciadła.. Stosuje się zwierciadła płaskie (służą do zmiany kierunku biegu promieni świetlnych lub ich rozdzielenia Strona: 1Zwierciadło wypukłe.. Oblicz w jakiej odległości od zwierciadła sferycznego wklęsłego o promieniu krzywizny r = 0,4 m należy umieścić przedmiot P, aby na ekranie odległym o y = 2,5 m od zwierciadła otrzymać obraz tego przedmiotu?Zwierciadło płaskie.. Zwierciadła kuliste - gładka powierzchnia odbijająca, odbija znaczną część promieniowania o kształcie kuli lub jej części; a) kuliste wklęsłe - odbijają wewnętrzną częścią kuliPodaj przykłady zastosowania zwierciadeł płaskich.. - w sklepach masz na suficie lustra by kasjer mógł zobaczyć czy czegoś nie kradniesz..

3 strona 75 Cytat: Cytat: Wypisz zastosowania zwierciadeł płaskich w ...

Jest to obraz pozorny, nieodwrócony i tego samego rozmiaru.. Materiał może być przydatny do zilustrowania zachowania światła podczas realizowania tematów z optyki.. Czy energia potencjalna spadającego swobodnie ciała maleje szybciej na początku, czy pod koniec ruchu?Zwierciadłem nazywamy taki element układu optycznego, który wykorzystuje zjawisko odbicia światła, a swoje zastosowanie znalazł między innymi w budowie teleskopów optycznych, kondensatorów, reflektorów, interferometrów czy rezonatorów optycznych.. Tekst: Ewelina Kędzierska.. W zwierciadle płaskim na skutek odbijających się od niego promieni powstaje obraz zgodnie z prawem odbicia światła o następujących cechach:Stosuje się tutaj specjalną soczewkę schodkową, z przezroczystego tworzywa sztucznego.. Zwierciadło płaskie - powierzchnia jego jest gładka, odbija znaczną część promieniowania jakie pada na płaszczyznę.. Zadaniem tej soczewki jest oświetlenie folii i skierowanie wiązki światła na obiektyw..

Someone has broken the window.Omów zastosowanie zwierciadeł: a) płaskich b) wklęsłych c) wypukłych.

a) krasowienie.. Powstawanie obrazów w zwierciadłach wyja-Zwierciadło wklęsłe znajduje zastosowanie w: teleskopach, | Czytaj więcej na Odrabiamy.pl!Zwierciadło optyczne, lustro - gładka powierzchnia, o nierównościach mniejszych niż długość fali świetlnej.Z tego względu zwierciadło w minimalnym stopniu rozprasza światło, odbijając większą jego część.. 0.Zwierciadła płaskie to wszystkie zwykłe lustra, takie jak każdy ma w łazience czy lusterkach od samochodu.Wybrane zadanie: zad.. Zwierciadła płaskie są typem najczęściej spotykanym w życiu codziennym: * lustra i lusterka powszechnego użytku (ścienne, łazienkowe, kieszonkowe, dekoracyjne itp.), * lustra fenickie, * w lustrzankach jako element kierujący światło do wizjera, podnoszony na czas robienia zdjęcia, * w laserach jako elementy ograniczające wnękę rezonansową, * jako elementy zmieniające bieg światła w urządzeniach optycznych, Niekiedy w miejsce zwierciadeł stosuje się pryzmaty dobrane tak .Przykłady zastosowania zwierciadeł płaskich: | Czytaj więcej na Odrabiamy.pl!Zastosowania zwierciadeł płaskich i kulistych Topic W zwierciadle płaskim obraz obiektu konstruuje się poprzez wykonanie odbicia symetrycznego względem płaszczyzny zwierciadła.. Po przejściu przez obiektyw wiązka światła kierowana jest na ekran za pomocą zwierciadła płaskiego umieszczonego nad nim..

Ale nie jest to jedyny typ zwierciadeł o krzywej powierzchni, od której odbija się światło.

Stanowi ono taflę szkła, którego powierzchnia pokryta jest od spodniej strony srebrem bądź glinem .Zwierciadła kuliste dzielimy w zależności od wykorzystania zewnętrznej lub wewnętrznej powierzchni kuli na: - zwierciadła wklęsłe (wypolerowana wewnętrzna część powierzchnia kuli) - zwierciadła wypukłe (wypolerowana zewnętrzna część kuli) Każde zwierciadło ma : 1) środek krzywizny (O) - środek kuliZwierciadło płaskie.. około 6 godzin temu.. Dawniej zwierciadła wykonywano poprzez polerowanie metalu, później została opanowana technologia nakładania na taflę szklaną cienkiej warstwy metalu (zwykle srebra .Zwierciadła kuliste wklęsłe i wypukłe by zuzia mazur.. Podaj sposoby wykorzystywania form terenu powstały w wyniku działalności morza.. Myślę , że pomogłam Pozdrawiam baska95Zwierciadła 1.. Na przykładzie zwierciadła płaskiego omówimy własności obrazów powstających w układach optycznych (zwierciadłach, soczewkach).. Udostępnij.. Nie jest ona gruba i ciężka.. Jest to gładka, idealnie wypolerowana, płaska powierzchnia, która odbija światło.. Obraz pozorny powstaje za zwierciadłem w miejscu, gdzie przecinają się przedłużenia promieni odbitych.. - obiektyw lustrzany.. Zwierciadło płaskie.1.Do poniższych zdań dopisz typy wietrzenia.. (zamów podręcznik/ zbiór)Zwierciadła wypukłe oraz wklęsłe stosowane są między innymi w: teleskopach, obiektywach lustrzanych, "powiększających" lusterkach kosmetycznych, samochodowych lusterkach wstecznych, lustrach ustawianych przy drogach w miejscach szczególnie niebezpiecznych, o ograniczonej widoczności, lampach i reflektorach..

Na ilustracjach znajdą Państwo kilka przykładów z podręcznika Spotkania z fizy-ką, pokazujących nawiązania do zjawisk znanych uczniom z ich otoczenia.

LUNETAZwierciadło płaskie.. Subtopic Zwierciadło płaskie Double click to edit Zwierciadło sferyczne ma powierzchnię będącą fragmentem sfery.Podaj trzy przykłady praktycznego zastosowania zwierciadeł płaskich.. Powstaje w nim obraz pozorny, to znaczy, że wytworzył się w wyniku przecięcia się przedłużeń promieni odbitych.. Promienie w rzeczywistości nie wychodzą z tego punktu, ale zdają się z niego wychodzić.Zastosowanie w teleskopie zwierciadeł lub soczewek o poleca 85 % Fizyka Narzędzia optyczne powierzchnie zwierciadeł w teleskopach optycznych , wykonywane są z dokładnością do 100 nm).. około 6 godzin temu.Zwierciadło płaskie - powstawanie obrazu.. b) łuszczenie skał w wyniku częstego ich nagrzewania i ochładzania.. Zwierciadła kuliste wklęsłe zastosowanie:reflektor samochodowy ,teleskop zwierciadlany,lampa holagenowa latarka ,mikroskop,latarka,obiektyw aparatu.Odpowiedzi (1) vesly..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt