Układ pokarmowy człowieka notatki

Pobierz

Dalej pokarm przechodzi do jamy ustnej i przez gardło oraz przełyk trafia do żołądka.. Przewód pokarm.UKŁAD POKARMOWY.. W jamie ustnej obecne są: 1) Dziąsła - część błony jamy ustnej połączona ściśle z wyrostkami zębodołowymi, w .Układ pokarmowy 1 Człowiek jako organizm cudzożywny, musi pobierać materię organiczną z otoczenia.. Higiena i choroby układu pokarmowego Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o układzie pokarmowym 11.. Tu odbywa się pobieranie pokarmu, wchłanianie substancji odżywczych, przetwarzanie ich, a następnie wydalanie niepotrzebnych resztek.. Aby przyjęty pokarm mógł być wykorzystany, musi zawierać proste składniki odżywcze.. Układ pokarmowy człowieka jest niezwykle złożonym, skomplikowanym, a zarazem fascynującym mechanizmem.Układ pokarmowy człowieka dzielimy na przewód pokarm.. BIAŁKA to podstawowy budulec dla organizmu, składają się z aminokwasów.. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.. Bierze udział w połykaniu kęsów pokarmu.. Proc. wchłaniania w j. grubym Ważna rola w proc wchłaniania wody i elektrolitów gosp.. Układ pokarmowy składa się z przewodu pokarmowego: jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego.. oraz gruczoły dodatkowe.. Skurcze tych mięśni powodują przesuwanie się kęsów pokarmowych w kierunku żołądka..

Przewód pokarmowy rozpoczyna się otworem ustnym.

Cukry, sacharydy, węglowodany / węgiel, wodór i tlen / cukry proste, jednocukry - 5-węglowa ryboza , 6-węglowa glukoza i fruktoza / disacharydy - maltoza (2 cz glukozy) , sacharoza (cz fruktozy i cz glukozy) / polisacharydy - glikogen (zwierzęcy) , skrobia .Fragment notatki: UKŁAD POKARMOWY Substancje nieorganiczne - sole mineralne i woda Podział pierwiastków ze względu na dzienne zapotrzebowanie - makroelementy i mikroelementy Pierwiastek Rola Źródła Makroelementy Wapń Składnik kości z zębów, funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego Mleko i przetwory mleczne, warzywa liściaste Potas i sódDruga część szczegółowych notatek z prezentacji z wykładu na temat układu pokarmowego z przedmiotu anatomia człowieka na kierunku dietetyka..

Budowa i rola układu pokarmowego 10.

Choroby i higiena .Układ pokarmowy odpowiada za jedną z najważniejszych funkcji żywego organizmu, czyli odżywianie.. rozdrabnianie pokarmu (zęby) nawilżanie pokarmu (ślina) trawienie - rozkład złożonych związków odżywczych na prostsze,łatwo przyswajalne; mechaniczne: żucie,mieszanie,połykanie,przesuwanie treści pokarmowej; chemiczne: rozrywanie wiązań chemicznych - enzymy przyspieszają przebieg reakcjiGardło - wspólny odcinek dróg oddechowych i pokarmowych łączy gardziel z przełykiem.. Jakie procesy zachodzą w jamie ustnej?Szczegółowe notatki z prezentacji z wykładu na temat układu moczowego z przedmiotu anatomia człowieka na kierunku dietetyka.. Krwioobiegi 13.. UKŁAD POKARMOWY: A. układ moczowy produkty przemianyAnatomia człowieka • Notatki • pliki użytkownika biolchem.loradz przechowywane w serwisie Chomikuj.pl • Anatomia człowieka Układ ruchu.pdf, Anatomia człowieka Układ rozrodczy.pdf .. Anatomia człowieka - Odżywianie i układ pokarmowy.pdf 168 KB; 1 wrz 11 20:42 .Notatki z lekcji biologii mojego autorstwa obejmujące anatomię i fizjologię człowieka wzbogacone o ciekawe rysunki, schematy, tabele i ryciny z wielu podręczników Inne pliki do pobrania z tego chomika Anatomia człowieka - Układ ruchu .pdf Anatomia człowieka - Układ rozrodczy .pdf Anatomia człowieka - Układ hormonalny .pdfPlik Układ pokarmowy 2008.ppt na koncie użytkownika zanetyork • folder Notatki, tablice • Data dodania: 8 wrz 2011 ..

Przewód pokarmowy rozpoczyna się jamą ustną i kończy odbytem.

Funkcja przełyku polega na .Układ pokarmowy dostarcza organizmowi człowieka materiały do budowy i odnowy tkanek oraz substancje energetyczne.. W żołądku pokarm jest okresowo przechowywany i trawiony.Układ pokarmowy - notatka.. Przewód pokarmowy kończy się otworem odbytowym (odbytem).Układ pokarmowy.. Filmy.. Przełyk jest to rurka długości około 25 - 30 cm.. osmotycznego w enterocytach .a u dorosłego człowieka buduje chrząstki stawowe, przymostkowe, części żeber, chrząstkę nosa, nagłośnię i oskrzela.. Układ pokarmowy składa się z: • Przewodu pokarmowego (jama ustna, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube) • Gruczołów trawiennych (ślinianki, trzustka, wątroba)Anatomia człowieka?. Powodzenia w nauce!Układ pokarmowy jest zbudowany z przewodu pokarmowego i związanych z nim gruczołów trawiennych.. Łączy ona gardło z żołądkiem.. - sprężysta buduje małżowinę uszną, trąbkę Eustachiusza (łączy ucho środkowe z gardłem), chrząstkę.. W jamie ustnej odbywa się rozdrabnianie pokarmu zębami i formowanie kęsów.. gruczołów trawiennych: ślinianek, trzustki, wątroby.Układ pokarmowy człowieka zawiera przewód pokarmowy i gruczoły pokarmowe.. W niedoborach tłuszczy i cukrów może być również źródłem energii.. układ pokarmowy czUkład pokarmowy człowieka można podzielić na przewód pokarmowy oraz gruczoły dodatkowe..

Sprawdź notatkę Układ pokarmowy i pobierz ją za darmo z naszego serwisu.

Choroby i higiena układu ruchu Zadania ćwiczeniowe - szkielet 8.. Z niego przesuwa się przez jelito cienkie i grube.. Przełyk - przewód długości około 25-30 cm, łączy gardło z żołądkiem, w ścianach przełyku znajdują się mięśnie gładkie.. - wzrost ciśn.. Zespół zjawisk i czynności, które prowadzą do rozłożenia pokarmu to trawienie, a przenikanie z zewnętrznego do wewnętrznego środowiska organizmu to wchłanianie.Układ pokarmowy - powtórka, streszczenie z Puls Życia.. krtani i nagłośnię.Układ pokarmowy to zespół narządów, dzięki którym organizm może wykonywać jedną z podstawowych czynności życiowych - odżywianie się.. Treść.. Rozdrobnienie, miażdżenie i mieszanie ze śliną pokarmu wspierane jest przez enzym trawienny.. Początkiem systemu jest jama ustna, w której dochodzi do mechanicznej obróbki pokarmu w celu przygotowania go do dalszego trawienia.. Skurcze mięśni przełyku umożliwiają przesuwanie pokarmu w stronę żołądka.. Anatomia Człowieka - Czaszka - Moje notatki.pdf .układ pokarmowy notatki Układ pokarmowy .. Co znajduje się w jamie ustnej?. Pokarm - budulec i źródło energii 9.. Żołądek.. Żołądek stanowi zbiornik pokarmu.7.. Z niego przesuwa się przez jelito cienkie i grube.. Przewód rozpoczyna się otworem ustnym.. Aminokwasy egzogenne to białka, które trzeba dostarczać z pożywieniem, gdyż organizm ich nie produkuje.. 1) Funkcje.. elektrycznego w nabłonku Resorpcja Na+ wbrew gradientowi stęż.. Budowa i działanie serca 14.. Pobierz.. W przewodzie pokarmowym człowieka zachodzi trawienie wewnątrzkomórkowe i zewnątrzkomórkowe.. Dalej pokarm przechodzi do jamy ustnej i przez gardło oraz przełyk trafia do żołądka.. Przesuwanie pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego odbywa się dzięki ruchom perystaltycznym.. Notatki; Ogłoszenia ; Zaloguj; Rejestracja; Wymiennik; Biologia; układ pokarmowy; układ pokarmowy notatki .. powstają jako produkt działania amylaz na skrobię i glikogen (np. w jamie ustnej człowieka skrobia pod wpływem amylazy ślinowej jest rozkładana do dekstryn i maltozy).. poleca 84% 1467 głosów.. Elementy przewodu pokarmowego: jama ustna gardło przełyk żołądek jelito.. W uzębieniu człowieka wyróżnia się siekacze, kły, zęby przedtrzonowe i trzonowe.. wodno-elektrolitowa organizmu Resorpcja wody dzięki szczelności i dużej różnicy pot..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt