Cechy charakteru dziewczynki z katarynki

Pobierz

Pan Tomasz miał rumianą twarz na której widniały siwe, ostro zakręcone wąsy.. Z usposobienia melancholijny, uporządkowany samotnik, mimo że w młodości nie stronił od towarzystwa (zwłaszcza kobiet).. W trakcie prezentacji następuje wspólne uzupełnianie tabeli, nauczyciel na tablicy, uczniowie w zeszycie wypisują najważniejsze cechy bohaterów.wnioski dotyczące roli katarynki w noweli (jako elementu łączącego dwa światy: świat pana Tomasza i świat niewidomej dziewczynki) zapoznanie pojęć: koneser, esteta [koneser - znawca rzeczy pięknych, wytwornych, smacznych; esteta - człowiek wrażliwy na piękno, znawca piękna] wskazywanie odpowiednich fragmentów tekstu literackiego 4) Jaką chorobę miała dziewczynka?. Mama dziewczynki zajmuje się szyciem, natomiast druga kobieta jest pończoszniczką.Z zawodu adwokat, od wielu lat przebywał na emeryturze i nie podejmował się żadnych prac zawodowych.. Pan Tomasz jest z zawodu mecenasem.. Zapisz w zeszycie i zapamiętaj definicję tego gatunku.. Jest samotny, ponieważ najpierw nie mógł znaleźć czasu, aby się ożenić, a potem nie odpowiadała mu żadna kandydatka.Z kolei niemowlaki, które są mało podatne na roztargnienie, nie dają się oszukać opiekunom.. Ten przykład dobrze ilustruje to, że nie ma cech temperamentu jednoznacznie pozytywnych i negatywnych.. Czas i miejsce akcji.Charakterystyka pana Tomasza z Katarynki..

Charakterystyka niewidomej dziewczynki.

Jako kawaler zażywa niespiesznie zasłużonej emerytury.. Pan Tomasz - główny bohater Katarynki; emerytowany adwokat, kawaler, znawca sztuk pięknych, miłośnik wysmakowanych drobiazgów i gustownych mebli.. poleca 80 % .. Jego stosunek do kataryniarzy zmienia się, gdy zauważa radość niewidomej dziewczynki tańczącej w rytm melodii.. Katarynka jest motywem wiążącym cały utwór, wpływa na zmianę postawy głównego bohatera - pana Tomasza.. a) Była chora b) Miała gorączkę c) Była niewidoma 5) Ile lat miała dziewczynka gdy straciła wzrok?. To mężczyzna w podeszłym wieku.. ꙮ hęć pomocy dziewczynce.. Ośmioletnia ociemniała dziewczynka wraz z matką i jej koleżanką od niedługiego czasu zamieszkuje lokal przeznaczony dla mniej zamożnych najemców, mieszczący się na wprost okien pana Tomasza.. Tytuł.. Pan Tomasz jest to starszy człowiek z zawodu prawnik, który mieszka sam w dużym i dobrze wyposażonym mieszkaniu na ulicy miodowej w Warszawie.. Na ludzi patrzył swoimi siwymi, łagodnymi oczami.. Pan Tomasz jest z zawodu mecenasem.. Nad jego egoizmem biorą górę dobroduszność i wrażliwość na cudze nieszczęście.. a) 20 b) 6 c) 4 6) Ile lat miała dziewczynka gdy wprowadziła się do nowego mieszkania?Jedna z grup ma przygotować pełną charakterystykę pana Tomasza, druga niewidomej dziewczynki z uwzględnieniem przemian wewnętrznych bohaterów..

Sprawdź, czy znasz cechy noweli.

Test składa się z 12 pytań.. W jednej chwili serce mu się skruszyło i zrobiło mu się żal dziewczynki.Katarynka - streszczenie utworu Bolesława Prusa.. Pierwsze linijki utworu dają nam obraz pana Tomasza podczas .Któregoś razu, gdy pan Tomasz był bardzo zajęty w swym gabinecie, usłyszał dźwięki katarynki.. Rozwiąż test!Katarynka - Bolesław Prus.. Zad.9 Poznałeś dziś nowy gatunek zwany nowelą.. Katarynka (1907) w .Charakterystyka pana Tomasza Pan Tomasz to główny bohater książki pt. "Katarynka".. Jest samotny, ponieważ najpierw nie mógł znaleźć czasu, aby się ożenić, a potem nie odpowiadała mu żadna kandydatka.Cechy charakteru?. Jest to starszy człowiek, który mieszka sam w obszernym i dobrze wyposażonym mieszkaniu.. Postanowił też pomóc jej w leczeniu.. Niewidoma dziewczynka ma około ośmiu lat, ciemne włosy i ładną twarz.. Powodzenia.Cechy noweli na przykładzie "Katarynki" B. Prusa Jeśli poprawnie wykonasz dzisiejszy zestaw poleceń: będziesz potrafił/potrafiła wskazywać cechy noweli jako gatunku literackiego; Polecenie 1 - Praca w zeszycie przedmiotowym Skreśl niewłaściwe słowa w poniższych zdaniach, a następnie przepisz właściwy tekst do zeszytuGdy jednak zobaczył, że dziewczynka raduje się na dźwięk katarynki, która była jedyną atrakcją w jej życiu, zażyczył sobie, aby kataryniarz codziennie przygrywał tej małej dziewczynce z sąsiedztwa..

ꙮ Smutne życie dziewczynki w domu przy ul. Miodowej.

Bohater noweli mieszkał w dużym, pięknym mieszkaniu w jednej z warszawskich kamienic przy ulicy Miodowej.. Co dzieje się na końcu utworu?. 3) Prezentacja pracy grupowej.. Zerwał się z krzesła chciał wyrzucić katarynkę, gdy nagle zauważył jak niewidoma dziewczynka tańczy i płacze z radości.. Był typowym samotnikiem, nie miał ani żony, ani dzieci.Charakterystyka Pana Tomasza z "Katarynki".. Pan Tomasz jest starszym, choć całkiem krzepkim jegomościem.. Intelekt (inaczej umysłowość) to z kolei sposób myślenia i zdolności człowieka, np. bystrość,ꙮ Gra skrzeczącej katarynki na podwórzu.. Mieszkał na ulicy Miodowej w Warszawie.. Jest to starszy człowiek, który mieszka sam w obszernym i dobrze wyposażonym mieszkaniu.. Miał szpakowate faworyty.. Wskazuje na rekwizyt, o którym wspomina się na początku i który odegrał znaczącą rolę w przemianie bohatera na końcu noweli.. Z zawodu jest on adwokatem.. Ma dużo czasu, długimi godzinami oddaje się spacerom przez ulicę Miodową, co jest jego stałym rytuałem.. Weź udział w zabawie.. Wpadł w wielką złość..

W jaki sposób pan Tomasz reagował na dźwięk katarynki?

Usposobieniem nazywamy sposób zachowania się, np. ktoś może być wesoły, pogodny albo ponury.. Pan Tomasz jest z zawodu prawnikiem.. Sprawdź, jak dobrze pamiętasz tę lekturę!. Wszystko zależy od .Pan Tomasz - główny bohater Katarynki; emerytowany adwokat, kawaler, znawca sztuk pięknych, miłośnik wysmakowanych drobiazgów i gustownych mebli.Z usposobienia melancholijny, uporządkowany samotnik, mimo że w młodości nie stronił od towarzystwa (zwłaszcza kobiet).. Nienawidzi katarynek.Od Frani szedł do sądu, z sądu biegł do Zosi, którą nad wieczorem opuszczał, ażeby z Józią i Filką zjeść kolacją".. Jest samotny, ponieważ najpierw nie mógł znaleźć czasu, aby się ożenić, a potem nie odpowiadała mu żadna kandydatka.Charakter to cechy ukształtowane przez wychowanie i doświadczenie życiowe, np. ktoś jest pracowity, uczynny, złośliwy.. 2010-07-19 15:54:31 POdaj cechy wyglądu i charakteru Pana Kleksa.. Blada jej twarz zarumieniła się, usta śmiały się, a pomimo to z zastygłych oczu płynęły łzy jak grad.Charakterystyka pana Tomasza z "Katarynki".. Cytat ten, podobnie jak dalsze przywoływanie faktów z życia bohatera, pełni funkcję uzasadniającą istnienie poszczególnych cech jego charakteru.Test z lektury "Katarynka" (Bolesław Prus).. Mała sąsiadka nie wyróżnia się szczególnie na tle innych dzieci.Charakterystyka niewidomej dziewczynki.. Wprowadza się do mieszkania naprzeciwko kamienicy pana Tomasza, gdzie mieszka razem ze swoją matką i jej przyjaciółką.. Jest to starszy człowiek, który mieszka sam w obszernym i dobrze wyposażonym mieszkaniu.. Chodził pochylony, trzymając ręce w .Pan Tomasz - charakterystyka zewnętrzna postaci.. To one krzyczą najgłośniej, gdy są głodne i ani na chwilę nie chcą się zadowolić smoczkiem czy butelką z wodą.. Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, genezę i treść utworu, charakterystykę postaci, szczegółowy plan wydarzeń, analizę problematyki dzieła oraz omówienie głównych wątków i motywów literackich pojawiających się w utworze.. ;] Mam do was prośbę ;] Na jutro mam przygotować charakterystykę Pana Tomasza z Katarynki B.Prusa a kompletnie nie mam czasu jej napisać dlatego chciałabym aby ktoś z was napisał albo skopiował z jakiegoś źródła oto tą charakterystykę.Bohaterowie.. Wszystko co trzeba wiedzieć o utworze Katarynka Bolesława Prusa znajdziecie na streszczenia.pl.a) Pani z koleżanką b) Pan Mikołaj c) Lew d) Pani z koleżanką i dziewczynką e) Pani z czarną parasolką..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt